Dodání do 5 dnů
Odborné rady
Vrácení zdarma do 40 dnů
Doprava zdarma od 699 Kč

Jaké bylinky jsou vhodné pro králíka?

Bylinky jsou velmi důležitou složkou králičí stravy. Králíci by měli jíst bylinky každý den, protože mají příznivý vliv na jejich zdraví a pohodu. Zjistěte, které bylinky má králík nejraději, jakou zeleninu může jíst a jak bylinky svému mazlíčkovi podávat.

Proč králík potřebuje bylinky?

Bylinky pro králíka jsou skvělým základem stravy. Zelené, barevné a podzemní části rostlin obsahují cenné vitamíny a minerály, vlákninu a bílkoviny, které pomáhají našim živým plyšákům lépe fungovat každý den. Ukázalo se, že byliny, které králík má rád, mají příznivé účinky na fungování různých orgánů a celých systémů v jeho těle, včetně dobrých účinků na trávicí, oběhový, močový a dýchací systém. Díky bylinkám má králík také pěknou srst a zdravou kůži. Kromě toho bylinky podporují jeho imunitní systém a metabolismus. Na druhou stranu tvrdší, vláknité části bylin zajišťují, že si zvíře může rozmělnit zuby.
Malí tvorové milují chuť bylinek, která má příznivý vliv na jejich chuť k jídlu. Lze je podávat jako hlavní jídlo, jako přílohu k hlavním pokrmům nebo jako svačinu pro králíka, případně s nimi zacházet jako s odměnou či úplatkem.

Mějte na paměti, že králíci se ve volné přírodě živí různými bylinami, a proto poskytněte našemu chlupatému miláčkovi různé rostliny, abyste mu poskytli co nejvíce zdraví prospěšných látek.

Jaké byliny může králík jíst?

Jaké jsou nejlepší bylinky pro králíka? Lze zde uvést celou řadu rostlin, ale následující rostliny jsou pro králíka nepostradatelné a naprosto nezbytné: listy jitrocele kopinatého a širokolistého, dále pampeliška, přeslička rolní, jetel, kopřiva, řebříček, máta, meduňka, šalvěj a echinacea. Uvedené byliny jsou pro králíka vhodné denně. Kromě nich se vyplatí čas od času dopřát našemu mazlíčkovi i takové rarity, jako je například tymián, bazalka, ptačí zob, hvězdnice, rozmarýn nebo podběl. Králíci nepohrdnou ani sušenými květinami. Za nejchutnější považují mimo jiné slunečnici, ibišek, jetel, levanduli, sedmikrásku, měsíček, sléz a heřmánek.

Kromě toho můžeme do králičího jídelníčku příležitostně přidat listy některých ovocných keřů a stromů, například rybízu, malin, jahod, břízy, vrby, jabloně a hrušky.

A které bylinky pro zakrslého králíka? Přesně ty, které jsou uvedeny výše.

Je dobré, aby rostliny, které sklízíte, pocházely z určitých ekologických plodin nebo z vašeho vlastního pozemku či oblasti, která se nachází mimo smog a ruch města.

Připravené bylinky pro králíka

Jaké byliny může králík jíst? Pokud nemáte podmínky k tomu, abyste svého mazlíčka pravidelně "pásli" a dávali mu bylinky z domácí zahrady, vyplatí se vsadit na osvědčené výrobce krmiva pro králíky. Připravili jsme pro vás vzorový seznam produktů obsahujících byliny pro vašeho králíka.

Tady je:

  • ibišek a arašídová žvýkačka od Ham&Stake - skládá se mimo jiné z ibišku, heřmánku, březového dřeva a arašídů;
  • svačina-tyčinka pro hlodavce a králíky značky Vitapol - tyčinka k zavěšení do klece, obsahující mimo jiné vojtěšku;
  • vápencová kostka značky Vitapol - léčivo pro králíky obsahující mimo jiné pampelišku;
  • pamlsek v podobě tyčinky pro králíka - svačinka pro králíka od Vitapolu s květy ibišku, slézu, měsíčku, heřmánku, okvětních lístků růže a slunečnice;
  • sušená kopřiva od Vita Herbal

Řada výrobců krmiv pro domácí zvířata nabízí hotová krmiva pro králíky. Jednou z nich je společnost Versele Laga, která pro tato malá zvířata připravila mimo jiné suché krmivo pro dospělé králíky Complete Cuni Adult, které se skládá například z obilných zrn, trav, ale také z timothy, měsíčku a dalších bylin. Dalším tipem je suché krmivo pro králíky od firmy Beaphar (Nature Kaninchen), které obsahuje mimo jiné timothy a čekanku.

Jak podávat bylinky králíkovi?

Nejlepší je podávat králíkům sušené bylinky, ale jednou za čas jim můžete bez obav dát i čerstvě nasbírané z luk a polí. Nasbírané byliny stačí důkladně omýt pod teplou vodou a poté je pečlivě osušit.
Pro tyto milé domácí mazlíčky je nejlepší házet hotové bylinky do speciálního krmítka připevněného ke kleci. Zvířeti pak poskytneme náhražku luční "pastvy". Navíc se tak potraviny neznečistí například zvířecími výkaly a nepřijdou nazmar. Zajímavým prvkem je krabička na krmivo vyrobená z břízy, která obsahuje mimo jiné sušené bylinky měsíčku lékařského a kopřivy.


Existují také klece pro hlodavce, které se dodávají rovnou s plastovým krmítkem. Příkladem je klec pro králíky od společnosti Zolux (Classic).
Bylinky v krmivu králíka tvoří asi 10 % denní výživové potřeby. Nezapomeňte proto tuto důležitou složku zařadit do jídelníčku svého králíka.