Expresní doručování
Odborné rady
Vrácení zdarma do 40 dnů
Doprava zdarma od 799 Kč

Zpřesnit vyhledávání

Filtry

Jezírkové filtry

Krásné, dobře udržované a poutavé jezírko vypadá atraktivně pouze tehdy, když se o něj staráte. Velmi důležitou otázkou při péči o zahradní jezírko je instalace správného vybavení, například jezírkových filtrů. .

Jak vybrat filtr pro jezírko? Co dělat, aby bylo vaše jezírko čisté?

Rybníkje větší či menší díra naplněná vodou, ve které mohou plavat ryby a růst rostliny. Dobře udržované jezírko může zvýšit atraktivitu každé zahrady. Aby nás však naše soukromé jezírko neděsilo svým vzhledem a zápachem a po čase se nezměnilo v malý močál plný řas, sinic apod., je třeba se o něj od počátku řádně starat.

Jjiž ve fázi návrhu rybníka bychom měli zohlednit otázky, které budou mít velký význam při každodenním používání. Musíme tedy promyslet velikost, hloubku, tvar a přesné umístění našeho "obytného" bazénu. Měli bychom také zvážit, zda chceme jezírko zarybnit a zda a jaké rostliny do něj zařadit. Odpovědi na tyto otázky určují, jaké vybavení, výkon a parametry domácí vodní nádrže budeme potřebovat.

Pokud si nejste jisti, co chcete a co pro vás bude nejlepší, je dobré požádat o pomoc projektanta a/nebo firmu, která se specializuje na zakládání jezírek.

Vybavení potřebné pro rybník

Vybavení, které bude potřeba k tomu, aby naše jezírko bylo čisté, průzračné a estetické, je především vodní filtr přizpůsobený jezírku, čerpadlo, vhodná kabeláž a osvětlení. První dvě zmíněná zařízení by měla fungovat společně, proto je třeba věnovat pozornost pečlivému výběru obou prvků. Pokud jde o čerpadlo do jezírka, může být umístěno vně nádrže (vnější čerpadlo) nebo uvnitř (vnitřní čerpadlo). Čerpadlo pohání filtry jezírka (v jezírku může být více systémů, které je třeba pohánět, protože kromě samotného filtru mají některá jezírka kaskády, které je také třeba čerpat). Dobré čerpadlo může filtrovat až polovinu obsahu jezírka po dobu 60 minut. Vyplatí se používat zařízení s výkonem doporučeným výrobcem nebo s vyššími parametry.

Dalším filtračním zařízením je UV lampa, která v létě eliminuje hromadění řas ve vodě, zatímco v zimě chrání jezírko před zamrznutím. Nezbytnou součástí vybavení jezírka jsou přípravky na úpravu vody určené k čištění vody od řas, zbytků krmiva pro ryby, listí, trávy apod., stejně jako speciální písek apod. Možná vás bude lákat také pořízení vysavače na čištění dna jezírka. Vrchní nečistoty se lépe odstraňují pomocí přistávací sítě. Mnoho lidí považuje za užitečné použít maskovací síť nad vodou, která ji chrání před padajícím listím. V zimě je dobré jezírko vybavit odpěňovačem, umělou vzduchovou mezerou nebo ohřívačem.

Jezírková filtrace

Rybníkyjsou obdobou přírodních, volně žijících vodních ploch. V těchto přírodních rybnících si fauna, flóra a celé vodní prostředí poradí s čištěním vody samy. V domácím rybníku se však o to musíme postarat sami. Pokud je ponechána svému osudu, stane se rychle postrachem zahrady: zezelená od nahromaděných řas, zelených řas, sinic a dalších patogenních bakterií a také zapáchá, což kazí krásu venkovního prostředí kolem pozemku. Proto je filtr do jezírkapro jeho udržení v čistotě naprostou nezbytností. Díky tomuto zařízení je možné udržovat mechanickou a biologickou rovnováhu ve vodním prostředí. Vodní filtry jsou určeny k odstraňování nečistot, a to jak ve formě pevného odpadu (např. zbytků rybí potravy), tak i organických zbytků, jako jsou rybí výkaly, úlomky rostlin, listí, tráva atd. Kvalitní zařízení je vybaveno filtračními houbami, které shromažďují prospěšné mikroorganismy, jež se živí tím, co ryby nesnědly. Voda ve vašem jezírku tak zůstane déle čistá.

Typy jezírkových filtrů

Existují dva základní typy jezírkových filtrů. Jedná se o:tlakové filtry - instalují se do menších a středně velkých jezírek (ideálně do objemu 13 000 l), jsou vhodné pro napájení kaskád, fontán apod. Mohou být umístěny pod zemí, vedle jezírka, pod vodní hladinou, v určité vzdálenosti od jezírka (aby se daly snadno skrýt). Voda se v tomto zařízení pohybuje pod tlakem, což umožňuje instalaci fontán a kaskád. Příklad: rybniční filtr o objemu 5000 l, nebo rybniční filtr o objemu 1000 l; fprůtokové filtry - které se montují těsně nad hladinu podzemní vody, nebo nad tok. To je způsobeno gravitačním působením vody proudící do nádrže. Skvěle se hodí pro velká jezírka a jezírka osazená koi kapry. Příklad velikosti zařízení: filtr rybníka 25000 l..

Jaký vodní filtr zvolit pro své jezírko?

Který jezírkový filtr by byl nejlepší? Jednoznačnou odpověď nelze dát. Je třeba zvážit mnoho faktorů, které určí, jaký typ filtru, s jakým výkonem a případným pomocným vybavením budeme potřebovat. Mezi parametry, které je třeba zvážit, patří především velikost a hloubka jezírka, jeho účel (je důležité, zda je jezírko osídleno rybami, zda je osázeno vegetací apod.) a přítomnost kaskád, fontán a dalších staveb, které vyžadují vyšší parametry zařízení. Důležité je také umístění jezírka, protože pokud do něj padá hodně znečišťujících látek (např. listí, posekaná tráva, květy atd.), mělo by být filtrační zařízení výkonnější.

V prodejně Max&Mrau jsou k dispozici povrchové filtry, jako je Aqua Nova NSK-30. Toto zařízení zachytí všechny nečistoty z povrchu vody, jako je prach, zbytky rybí potravy nebo odumřelé části rostlin. Tento filtr usnadňuje výměnu plynů, provzdušňuje vodu a zvyšuje množství světla v jezírku, takže v něm nevznikají řasy. Zařízení má speciální vestavěný předfiltr, který zastavuje nečistoty. Příkon: 45 W, průtok: 2500 l/h. V prodeji je také povrchový filtr Aqua Nowa NSK-40..