Expresné doručenie
Odborné rady
Vrácení zdarma do 40 dnů
Doprava zdarma od 799 Kč

Štěňátko - jak mu zajistit dobrý začátek?

Období štěněte je zásadní fází v životě psa. To, jak se o štěně postaráme, ovlivní celý jeho další život. Pro správný růst a vývoj psa je nesmírně důležité poskytovat mu ve štěněcím období dostatečně vysoké množství bílkovin.

Štěňata mají vyšší potřebu bílkovin než dospělí psi, protože se jedná o nejrychlejší a nejintenzivnější fázi vývoje v průběhu celého života psa. Vzhledem k vysokým nárokům organismu štěněte je také důležité kontrolovat dostatečné množství vápníku a fosforu, aby se zajistil správný vývoj kostí psa.

Strava štěněte po narození

Po narození je trávicí systém štěněte připraven na výživu mateřským mlékem, které je jeho základní potravou přibližně do čtyř týdnů věku. Mléko feny poskytuje štěněti základní živiny a mnoho dalších látek potřebných pro správný vývoj. S mateřským mlékem přijímá štěně protilátky, hormony, růstový faktor a enzymy - zkrátka vše, co potřebuje, aby vyrostlo zdravé a silné. Na mateřské mléko se však mládě nemůže spoléhat donekonečna; nastane okamžik, kdy se jeho hlavní potravou stane pevná strava. Aby se jeho trávicí systém připravil na konzumaci jiné potravy než mateřského mléka, lze po 4. týdnu začít s přikrmováním. Postupné zavádění pevné stravy do jídelníčku štěněte jej připraví na odstavení od mateřského mléka, k němuž obvykle dochází mezi 6. a 8. týdnem věku.

Krmení štěněte po odstavení a změna krmiva

Strava štěněte je stoprocentně určena potřebami jeho organismu pro růst a vývoj. Strava psího batolete musí být velmi dobře vyvážená. Je také důležité, abyste v případě, že jste novým majitelem štěněte, po dobu prvních dvou týdnů zachovali stravu, kterou používal původní chovatel. Náhlá změna stravy by pro štěně znamenala další stres a mohla by narušit jeho trávicí systém. Krmivo, které hodláte používat trvale, byste proto měli zavádět postupně a postupně měnit některé krmivo ve stále větším množství. Je také důležité mít na paměti frekvenci krmení a množství podávaného krmiva.

  • První týdny (6-8) bude majitel potřebovat trpělivost, protože denní dávka krmiva by měla být rozdělena do 5-6 porcí
  • Po 3 měsících věku lze frekvenci snížit a podávat krmivo 4krát denně
  • Když se věk štěněte blíží 6 měsícům, postačí 3 jídla denně
  • Po 7 měsících, v závislosti na potřebách štěněte, to mohou být dvě nebo jedno jídlo denně

Energetická potřeba štěněte

Život štěněte se v zásadě skládá ze dvou činností, z intenzivní hry nebo spánku. I když psí batole hodně spí, je důležité si uvědomit, že jeho energetické nároky jsou téměř třikrát vyšší než u dospělého psa a postupně se snižují, jak roste a zvyšuje se jeho tělesná hmotnost. I když je příjemné vidět, že vaše štěně jí s chutí, zejména proto, že štěňata mají obvykle zvýšený apetit a v podstatě se neustále dožadují jídla, je třeba velmi přísně dodržovat dávkování krmiva. Pokud štěně přijímá příliš mnoho potravy, a přijímá tak příliš mnoho energie, může jeho růst probíhat příliš rychle. To může vést k abnormalitám ve stavbě jeho kostry. Nadbytek energie v krmivu může také vést k obezitě štěněte. Nadváha získaná během štěněčího věku může psovi zůstat po celý život a vést k řadě závažných onemocnění.

Význam bílkovin ve stravě štěněte

Bílkoviny, respektive aminokyseliny, které jsou jejich součástí, mají ve stravě štěněte největší význam. Aminokyseliny jsou hlavním stavebním prvkem všech tkání. Jediná surovina nemůže poskytnout dostatek potřebných aminokyselin, proto je při výběru krmiva vhodné věnovat pozornost tomu, jaké složky tvoří jeho bílkovinný základ. Důležité je nejen množství zdrojů aminokyselin, ale také jejich kvalita. Štěňata jsou z hlediska požadavků na bílkovinné aminokyseliny obzvláště náročná, a to proto, že jejich krmivo, tj. mateřské mléko, obsahovalo více než 35 % bílkovin. Pevná strava, kterou štěněti po odstavu zavádíme do jídelníčku, by měla obsahovat srovnatelné množství bílkovin. To majiteli zajistí krmivo, které obsahuje maso a vnitřnosti nejvyšší kvality, nikoliv rostlinné bílkoviny.

Dobrou volbou pro majitele štěňat by mohlo být krmivo Dr. Huggy supreme dog nutrition v příchuti jehněčí s batátem, fenyklem a heřmánkem. Bílkovinný základ tohoto krmiva tvoří krůtí a kachní maso, které má nízký obsah tuku a poskytuje živiny, jako je draslík, selen, vitaminy skupiny B a zinek, pro celkové zdraví a pohodu vašeho štěněte. Přírodní kolagen obsažený v krmivu podporuje normální metabolismus kloubních chrupavek a přispívá ke zdravému vývoji kloubů u štěňat. Krmivo bylo obohaceno o doplněk omega-3, který podporuje normální vývoj kognitivních funkcí a zrakového orgánu.

Musí být správná výživa štěněte složitá?

Již jsme si řekli, že krmení psa ve štěněcím věku vyžaduje velkou pozornost. Musíte dbát nejen na kvalitu krmiva, ale také na jeho správné dávkování, které se s přibývajícím věkem batolete mění. Na první pohled se může zdát, že v této fázi je snadné udělat mnoho chyb a zanedbat je, ale není třeba se děsit. Velkým pomocníkem majitele v procesu výchovy malého psa je správně vyvážené hotové krmivo. Pokud se jedná o výrobek, který štěněti dodá správné množství energie, včetně tuků bohatých na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a stavebních kamenů, tj. bílkovin bohatých na aminokyseliny, vápník a fosfor, může si být majitel jistý rovnoměrným a zdravým vývojem svého psa.

Komentáře

Nikdy znaleziono żadnych názoru

Nový příspěvek