Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Proč králík kouše klec?

2023-02-07
Proč králík kouše klec?

Jak uklidnit králíka?

Máte králíka a milujete ho, ale zároveň vás v noci přivádí k šílenství tím, že kouše mříže klece a dupe? To je typické chování většiny králíků, protože jsou to noční zvířata - aktivní jsou až večer a pak se začnou dožadovat hlazení, hraní a vypuštění z klece. Jak můžete svého králíka uklidnit a co dělat, když kousne do mříží a vy chcete klidně spát celou noc? Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů.

Proč králík škrábe klec? Neexistuje jediný důvod, proč králík kouše a škrábe klec. Je jich přinejmenším několik a nejčastější je nuda. Nedostatek pohybu, atrakcí nebo interakce s lidmi může vést k pokousání kovových mříží nebo vybavení klece. Nudou vyvolané kousání poznáte poměrně snadno, už jen podle toho, že jakmile zavřete zvíře do klece, okamžitě do ní začne kousat. Přemýšlejte proto například o koupi nového domečku, větviček nebo hraček, které by vašeho mazlíčka zaujaly.

Tip: Králíci se učí poměrně rychle. Pokud tedy na noční žvýkání klece zareagujete tím, že ji otevřete nebo dáte zvířeti pamlsek, začne vaše chování považovat za odměnu. Výsledkem je, že namísto boje proti nežádoucímu chování ho budete posilovat.         

Králíci se jako stádní zvířata cítí nejlépe ve společnosti ostatních příslušníků svého druhu, takže pokud máte pouze jednoho domácího mazlíčka, může být nedostatek králičí společnosti jedním z důvodů frustrace a nudy. Poměrně častým důvodem, proč králík žvýká klec, jsou také přerostlé zuby. Stejně jako mnoha jiným hlodavcům mohou i králíkům růst zuby po celý život. Proto se vyplatí pravidelně mu přihazovat různé přírodní žvýkačky (například mladé výhonky topinamburu) - jsou dobré pro jeho zuby, které si tak může obrušovat a ošetřovat. Nezapomeňte, že přerůstání zubů u králíka může být pro něj nebezpečné. Pokud si tedy všimnete jakýchkoli znepokojivých příznaků, ihned se obraťte na svého veterináře. Pokud hledáte vhodné pamlsky pro svého domácího mazlíčka, určitě se podívejte do kategorie pamlsků pro králíky, kde najdete bylinkové šišky, baňky nebo zeleninové křupky přesně pro vašeho králíka.

Co dělat, když váš králík kouše klec: dopřejte mu pohyb

Zdrojem frustrace a důvodem nočního kousání mříží klece je nejčastěji nuda a nespotřebovaná energie. Pokud si chcete užít klidný spánek a ticho od večera až do pozdních nočních hodin, snažte se králíkovi během dne poskytnout co nejvíce pohybu a zábavy. Jakmile se přes den unaví a vybije svou spící energii, v noci usne. Doporučujeme, abyste králíka alespoň na několik hodin denně pustili z klece. Když se může volně pohybovat po bytě nebo dokonce po jedné místnosti, má šanci se unavit - využijte toho a nechte svého mazlíčka před spaním zhruba 2-4 hodiny venku. Je tak velká šance, že se budete zotavovat ve stejnou dobu. Pokud je místnost, ve které zvíře obvykle běhá, řádně zabezpečena (věnujte zvláštní pozornost elektrickým kabelům a ostrým nebo malým předmětům) a nejsou v ní žádné předměty, které by mohly zvíře ohrozit, nechte klec otevřenou celou noc. To zajistí, že váš mazlíček zůstane aktivní tak dlouho, jak potřebuje, a vy budete mít možnost klidně a pohodlně spát.

Králík v noci kouše klec: přikryjte ji dekou

Nejste si jisti, jak svého králíka uklidnit? Jedním z osvědčených způsobů je přikrýt klec na noc například dekou nebo tenkým neprůhledným materiálem. Tímto způsobem poskytnete svému mazlíčkovi klid, ticho a tmavý kout, ze kterého neuvidí, co se děje v místnosti. Navíc vás ani ostatní členy domácnosti neuvidí, takže může rychle přestat dělat v noci hluk a vytrvale kousat kovové mříže. 

Králík škrábe klec: krmení

Touha kousat mříže klece může být způsobena hladem. Pokud jste tedy vyzkoušeli jiné způsoby uklidnění zvířete, připravte krátce před spaním misku s krmením pro králíky a dejte ji do klece. Plné bříško v kombinaci s únavou a dalšími rušivými vlivy mu usnadní usínání. Nezapomeňte také zajistit, aby měl váš mazlíček přístup k čerstvé a čisté vodě.

Králík v noci kouše klec: ignorovat

Navzdory tomu, co si možná myslíte, může být ignorování jedním ze způsobů, jak bojovat s problémem žvýkání tyčinek. Pokud slyšíte, že vaše zvíře v noci kouše klec, dupe nebo škube mřížemi, nevšímejte si ho. To mu ukáže, že jeho chování nefunguje. Zkuste k němu tedy přestat vstávat pokaždé, když začne dělat hluk, a věnujte se mu jen ráno tím, že mu dáte snídani nebo se s ním pomazlíte.

Zobrazit další položky z Únor 2023

Doporučené

pixel