Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Noseworking - čichací hry pro psy

2022-06-29
Noseworking - čichací hry pro psy

Čichové hry jsou pro psy velmi důležitým tréninkem, který u nich stimuluje tento vynikající smysl. Díky těmto čichovým cvičením náš mazlíček aktivuje svou mysl, uklidňuje se, relaxuje, ale také se připravuje na vážnější výcvik, tzv. práci s nosem. Zjistěte, co je to nosework, jak začít s tímto sportem a jaké produkty můžete pro čichové hry potřebovat.

Jaký je účel čichové hry pro vašeho psa?Psí nos je úžasný orgán, který dokáže vnímat obrovské množství vůní najednou. Zajímavé je, že každá nosní dírka psa může samostatně vnímat různé čichové podněty. Například pes dokáže z polévky "vytáhnout" samostatné vůně, protože odděleně vnímá maso, mrkev nebo jinou zeleninu. Proto by v jeho každodenních činnostech neměly chybět aktivity stimulující tento smysl pro práci. Toho se dosahuje především prostřednictvím čichových her pro psy. Jejich účelem je unavit zvíře a uspokojit jeho lovecký instinkt. Na druhou stranu se po takovém čichovém tréninku chundelatý pes uklidní, uvolní a velmi často si zdřímne.Dobré vědět: Je třeba také zdůraznit, že čichové hračky pro psy stimulují mozek psa k práci, aktivují a stimulují líná, bojácná a plašší zvířata a uvolňují a ulevují agresivním a hyperaktivním zvířatům. Navíc jsou skvělou předehrou k profesionálnímu čichovému tréninku - tzv. práci s nosem.Takové pomůcky stimulující čich si můžete vyrobit sami doma, ale vyplatí se prohledat rozsáhlé regály obchodu Max&Mrau, protože u nás najdete různé čichové pomůcky pro domácí mazlíčky.

Co je to nosework?

Nosework je psí sport založený na čichu psa. Jedná se o hledání skrytých vůní, což jsou obvykle aromata jako pomerančová kůra, skořicová tyčinka nebo esenciální oleje (např. levandule). Nose work je sport, při kterém je velmi důležitá spolupráce mezi psem a jeho majitelem, takže během kurzu nosework se trénuje nejen pes, který štěká, ale také jeho majitel. Práce s nosem je pro psy čichovou výzvou, nezbytným tréninkem, odpočinkem od ostatního tréninku a běžných procházek. Čím pokročilejší je zvíře a jeho majitel, tím vyšší by měla být laťka obtížnosti. Tento sport má však takové kouzlo, že je určen pro všechny psy bez ohledu na plemeno, velikost, věk nebo povahové vlastnosti a zkušenosti. Kromě toho by s výukou tohoto sportu neměli mít problém ani majitelé váhavých domácích mazlíčků, a to bez ohledu na jejich fyzické a pohybové předpoklady. 

Jak začít pracovat s nosem?Jak začít dobrodružství práce s nosem? Bezpečnou volbou je navštívit instruktora, který se zabývá prací s psím nosem. Obvykle je takový profesionální kurz práce s nosem založen na několika setkáních trenéra se psem a jeho majitelem, během nichž se tým pes-majitel naučí principy konceptu, realizuje je během lekcí a poté je schopen je doma samostatně vypracovat.Můžete se také pokusit zavést práci s nosem doma u svého psa sami. V takovém případě je vhodné podpořit se příslušnou četbou, radami odborníků apod. Pro začátek můžete zkusit schovat psí pamlsky do kartonových krabic, plastových nádob nebo jednorázových kelímků. Při prvních krocích v tomto psím sportu by nebylo na škodu obrátit se na profesionální voňavé produkty pro psy. Nejenže vašeho mazlíčka unaví, ale také ho uvolní, zklidní a umožní mu začít dobrodružství s prací s nosem. Navíc zaženou nudu, aktivují psí mysl, pomáhají spotřebovat přebytečnou energii a pokaždé, když pes najde chutnou kořist, dostane odměnu, která ho emocionálně povzbudí.To by vás mohlo zajímat: Čichání k podložkám a olizování podložek místo misky

Příslušenství pro práci s nosem

Existují nejen čichové podložky pro psa, ale také různé další pomůcky, do kterých lze zahrabat svačinu. Pes pomocí čichu prohledává zákoutí takové hračky a za odměnu může sníst pamlsek, který najde. Níže uvádíme produkty, které se skvěle hodí jako přípravné nástroje pro práci s nosem.Čichová kostka DogLemi je hračka pro psy všech věkových kategorií. Váš mazlíček se díky němu cítí jako lovec a může lovit kořist ukrytou v kapsách výrobku. Kostka má rukojeť, takže ji lze použít i jako přetahovadlo. Hračka má pískavý zvuk, který psa stimuluje ke zkoumání.Druhou pomůckou, kterou doporučujeme, je DogLemi mrkev, což je hračka pro psy, která obsahuje nejen pamlsky pro vašeho mazlíčka, ale také plastovou láhev, která vydává povzbudivé zvuky v zubech našeho oblíbence. "Mrkvové listy" jsou silné pruhy, které pomohou vyčistit zuby vašeho psa.Další čichovou hračkou pro psy je zelí s odnímatelnou hlavou od DogLemi, které lze použít samostatně nebo společně s podstavcem vytvořit jakousi misku. V této kouli neboli "zelné hlavě" je řada úkrytů, které jsou ideální pro malé pamlsky pro vašeho psa. Další pachovou hračkou pro psy je ananas od Dog Lemi, ušitý z fleecu, filcu a materiálu Oxford, s pískátkem uvnitř. Další obtížnost, ale zároveň zábavu, může psovi přinést kapsa na suchý zip zabudovaná ve spodní části hračky, do které se náš lovec snadno nedostane. Hranolky od DogLemi, ušité z hrubé plsti, jsou naším pátým návrhem. Tato voňavá hračka bude voňavou zábavou pro každého chlupáče. Má v sobě zabudované pískátko, které vašeho mazlíčka ještě více nadchne pro hledání pamlsků ukrytých uvnitř.Seznamte se s oboustrannou šachovnicí na pamlsky DogLemi, která je menší variantou voňavé podložky pro psy. Díky tomu si ji můžete vzít s sebou na cesty, protože nezabere mnoho místa. Četné otvory v šachovnici (je jich 20!) lze naplnit oblíbenými pamlsky vašeho mazlíčka. Kromě toho má 6 zabudovaných pískátek. Po nalezení všech skrytých kořistí si navíc můžete se psem zahrát aport na šachovnici.Naší poslední dnešní nabídkou jsou bonbony pro psy. Tato čichová hračka od DogLemi má dvoustupňovou úroveň obtížnosti. Zpočátku můžete pamlsky schovávat pouze do kapsiček v samotném "bonbónu", a až si náš pes na hračku zvykne a bude zručný, přejděte k obtížnější fázi. Jedná se o svačinový proužek umístěný uprostřed bonbonu, jehož vyjmutí z vnitřku hračky vyžaduje od zvířete velkou dávku šikovnosti.

Tohle by vás mohlo zajímat: Co dělat, aby se váš pes doma nenudil? Když si prohlédnete naši obrovskou nabídku voňavých produktů, nebudete mít problém vybrat si něco, co je pro vašeho domácího mazlíčka to pravé.

Fotografie vytvořená freepik - pl.freepik.com

Doporučené

pixel