Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Klíšťata, blechy, paraziti a odčervení - proč a jak často?

2022-06-29
Klíšťata, blechy, paraziti a odčervení - proč a jak často?

Domácí zvířata často trápí řada vnějších i vnitřních parazitů. Abyste předešli výskytu nebezpečných onemocnění psů a koček přenášených tímto hmyzem, měli byste svá zvířata pravidelně odčervovat a používat preventivní opatření proti blechám a klíšťatům. Zjistěte, jak často a čím chránit svého domácího mazlíčka před parazity.

Jací parazité ohrožují psy a kočky? 

Psy a kočky ohrožují jak vnější parazité, jako jsou blechy, vši, klíšťata nebo hmyz, tak vnitřní parazité, kteří jsou často mnohem nebezpečnější. Mezi tyto vnitřní nepřátele našich domácích mazlíčků patří: tasemnice, škrkavky, motolice, měchovci a další hlístice. Ty vedou k napadení dirofiláriemi, které představují pro naše domácí mazlíčky vážné zdravotní riziko. Příznaky, na které je třeba si dát pozor, se týkají především trávicího systému, jako je nevolnost, zvracení, průjem, nechutenství nebo snížená chuť k jídlu. Mezi další příznaky patří apatie, neustálá únava, svědění konečníku, střevní potíže, hubnutí, časté kňučení, mňoukání a zástava růstu u štěňat a koťat. Konkrétní příznaky závisí na typu červa, který se v těle zvířete uhnízdil. Kočičí a psí vnitřní parazité se do těla zvířete nejčastěji dostávají přes trávicí trakt. Zvíře pije špinavou vodu nebo jí kontaminovanou potravu, ve které parazit žije, např. blecha nesoucí tasemnici nebo jiného nebezpečného parazita se dostane do žaludku zvířete a "vypustí" patogenní mikroorganismy. Obojky a kapky proti klíšťatům, blechám a dalším ektoparazitům. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o období zvýšené aktivity klíšťat, je vhodné zvážit antiparazitární přípravky, jako jsou kapky nebo obojky proti klíšťatům, blechám a dalším ektoparazitům a hmyzu. Ty by se měly používat u psů a venkovních koček prakticky po celý rok, protože aktivita vnějších parazitů je celoroční, pouze v zimních měsících se snižuje. 

Příkladem obojků jsou např. obojky Beaphar Canishield s deltamethrinem pro psy. To je velmi dobré řešení, když si nevzpomeneme na pravidelné shazování. Pak můžeme použít obojky, které působí proti blechám do 4 měsíců, proti klíšťatům do 6 měsíců a proti písečným mouchám do 5,5 měsíce. Jejich dlouhá doba působení je způsobena pomalým uvolňováním účinné látky, která se přesouvá do lipidové vrstvy kůže a šíří se po celém těle psa. Obojek je bezpečný, protože deltamethrin se nevstřebává do krevního oběhu zvířete a působí pouze na povrchu těla. 

Obojky Foresto mají podobný účinek a chrání vaši kočku nebo psa před klíšťaty a blechami až po dobu 8 měsíců, ale nejen to. Obojky se používají k léčbě a prevenci napadení blechami po dobu 7-8 měsíců. Mohou být použity jako součást strategie boje proti alergické bleší dermatitidě (APZS). Mají dlouhotrvající účinek na hubení roztočů v případě napadení klíšťaty a repelentní účinek (zabraňují přisátí) po dobu 8 měsíců. Indikován proti larvám, nymfám a dospělcům klíšťat. 

K dispozici jsou také další antiparazitární přípravky, jako jsou spreje, tekutiny, šampony a kapky. Beaphar Fiprotec kapky jsou dobrou volbou, protože jediná aplikace zabíjí blechy, které jsou přítomny na vašem psovi nebo kočce, a chrání před novým napadením po dobu 5 týdnů. Přípravek je vhodný pro domácí zvířata, která vyžadují pravidelné koupání, protože jeho látka - fipronil - se ve vodě nerozpouští.

Proč by měli být psi a kočky odčervováni?

Štěňata a koťata by měla být odčervena brzy po narození a odčervení by se mělo opakovat v pravidelných intervalech. Dospělí psi starší jednoho roku by měli být odčervováni preventivně - před nebezpečným odčervením. Obvykle se provádí 2 až 4krát ročně, v některých případech dokonce každý měsíc. Odčervení psů a koček se provádí proto, aby se zabránilo invazi vnitřních patogenních mikroorganismů. Jsou nebezpečné především pro štěňata a koťata s dosud nízkou přirozenou imunitou, ale mohou ohrozit i zdraví a život dospělých. Červi způsobují nepříjemné a rizikové příznaky a často jsou primárním původcem jiných onemocnění. Odčervení psů a koček by proto mělo být provedeno dříve, než dojde k nákaze červy. Jako preventivní opatření lze 1-2krát ročně vyšetřit trus domácích zvířat na přítomnost těchto parazitů. To umožňuje cílenější antiparazitární léčbu. 

To by vás mohlo zajímat: Klíšťata - parazité nebezpeční nejen pro kočky

Jak často odčervovat psy a kočky? Jak často odčervovat štěňata a koťata?

Štěňata a koťata by měla být odčervována dva týdny po narození, pak každé další dva týdny a také dva týdny po odstavení.

Kdy by měl být pes odčerven? Pokud si domů vezmete malého psa, měli byste pamatovat i na tuto důležitou proceduru; měli byste pravidelně chodit k veterináři na odčervení, a to týden před plánovaným očkováním. Po očkování odčervujeme štěňata a koťata každé čtyři týdny.

Jak často odčervovat psy a kočky?

Pro většinu psů a koček je dostačující dvakrát až čtyřikrát za 12 měsíců. Existují však výjimky, které je třeba odčervovat každé čtyři týdny. Patří sem:

  • volně žijící zvířata, zvířata, která jsou často venku bez dozoru
  • zvířata, která žerou výkaly jiných zvířat
  • zvířata, která žerou slimáky a hlodavce
  • zvířata, která jsou na BARF dietě
  • zvířata, která často přicházejí do kontaktu s jinými psy a kočkami
  • zvířata, která se účastní soutěží nebo pracují (například u policie nebo jako vodicí psi).


To by vás mohlo zajímat: Červi u kočky - příznaky

Přípravky na odčervení psů a koček. Čím by měli být psi a kočky odčervováni? Veterinární lékař, kterého se svým zvířetem navštívíte, vám doporučí nejvhodnější formu a dávku léčby odčervení. Odčervovací přípravky pro domácí zvířata se dodávají v různých formách. Nejběžnější jsou tablety, ale existují také pasty, ústní tekutiny a spreje pro vnější použitíPři hledání léků na odčervení pro psy se vyplatí sáhnout po odčervovacích tabletách pro psy Bayer Drontal Dog Flavour nebo po odčervovacích tabletách pro psy Cestal Plus na kousání a žvýkání.

Pro kočky můžete zvolit Cestal Cat odčervovací tablety pro kočky na kousání a žvýkání nebo Bayer Drontal 230 mg/20 mg odčervovací tablety pro kočky. Je důležité si uvědomit, že jejich dávkování závisí na hmotnosti našeho zvířete. Na trhu s doplňky pro domácí zvířata je k dispozici široká škála výrobků, které podporují trávicí a imunitní systém domácích zvířat. Jedním z nich je přípravek proti průjmu a na podporu imunity ve formě tablet nebo pasty, např. IntestoPro od značky Beaphar, který příznivě ovlivňuje funkci dolní části trávicí soustavy, výživu fyziologické střevní flóry a imunitní systém. Doplněk stravy pro psy a kočky Dolfos Dolvit Probiotic podporuje správnou funkci trávicího systému po odčervení, po a během léčby antibiotiky nebo během cestování.

Všechny tyto výrobky lze zakoupit v internetovém obchodě Max&Mrau maxandmrau.cz.

pixel