Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Jezírko - kdy začít?

2022-07-09
Jezírko - kdy začít?

Kdy začít se zakládáním jezírka? Jak se připravit na vytvoření malého zahradního jezírka? Čím nejlépe krmit ryby, které budou žít v našem zahradním jezírku? Přečtěte si článek a zjistěte odpovědi na tyto a další otázky týkající se rybníka.

Co potřebujete vědět o založení jezírka?

Jezírko je ozdobou každé zahrady - pokud ho správně založíte a budete se o něj řádně starat. Co byste tedy měli vědět, než se posadíte na lehátko před zahradní jezírko?
Nejprve se zamysleme nad tím, kde chceme, aby tato malá vodní plocha stála? Umístění jezírka má velký význam pro úspěch a vizuální efekt našeho projektu. Umístění jezírka je třeba pečlivě zvážit: nemělo by být na přímém slunci ani ve stínu, mělo by být dobře viditelné, ale ne příliš blízko domu, a nemělo by být obklopeno listnatými stromy.

Pak je tu velikost jezírka, která závisí především na velikosti pozemku, ale také na našich preferencích. V úvahu je třeba vzít i další - související s rozsahem jezírka, jeho tvarem a podobou. A zde máme spoustu možností: od tradičního kruhu přes ovál nebo obdélník až po neobvyklé, nepravidelné břehy.

Další důležitou věcí je materiál, z něhož má být naše jezírko vyrobeno. Může jít o plast, speciální rouno, beton atd.

V závislosti na výše uvedených otázkách je třeba zvolit správné příslušenství pro jezírko, které je nezbytné pro jeho zřízení a péči o něj.

Absolutní nutnost pro rybník
První pravidlo zní: nejprve navrhněte rybník, pak jednejte. I když si jezírko naplánujete sami, musíte pro něj najít místo, pečlivě ho změřit a přizpůsobit návrh našim reálným možnostem z hlediska velikosti, peněz a prostoru.

Spolu s vizí našeho rybníka přicházejí i další potřeby, které jsou nezbytné pro realizaci našeho cíle.

Co potřebuje kompletní osvěžovač jezírka vědět o položkách potřebných k vybudování tohoto zahradního vodního prvku?

Zde je seznam potřebného příslušenství:

 • nádrž, která je samotným bazénem, tedy jakousi nádobou na jezírko (může se jednat i o speciální typ velmi silné fólie);
 • vodní filtr - velikostně přizpůsobený jezírku;
 • vzduchové čerpadlo;
 • odpěňovač pro zlepšení kvality vody;
 • produkty pro čištění a úpravu vody v jezírku;
 • rostliny, ryby a další živočichy vhodné pro jezírko - pokud plánujeme jezírko zarybnit;
 • krmivo pro ryby v jezírku;
 • síť na zachytávání větších nečistot, např. listí, větví atd;
 • osvětlení jezírka (není nezbytné, ale osvětlené jezírko vypadá mnohem lépe).


Můžeme také uvažovat o instalaci fontán a vodopádů, které dále zlepší vzhled jezírka. Kromě toho můžeme zahradní instalaci zkrášlit například figurkami, vázami, květináči, štěrkem, kůrou, kameny a dalšími dekorativními prvky pro zahradu.

Kdy zahájit práce na rybníku?

Nejvhodnějším ročním obdobím pro založení jezírka je jaro. Teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 8-10 stupňů Celsia, abyste mohli začít pracovat na vytvoření malé zahradní architektury založené na vodě. Léto je také vhodným obdobím pro zakládání zahradních jezírek. V horkých měsících je však třeba mít na paměti, že voda se může odpařovat, a proto je třeba ji podle potřeby doplňovat. Horké počasí navíc podporuje rozklad vody, proto je dobré používat přípravky, které zabraňují tvorbě řas. A v případě, že voda již kvete, okamžitě použijte přípravky, které likvidují řasy a další mikroorganismy, které poškozují kvalitu vody. V malých, mělkých a špatně okysličených nádržích se voda rychleji zahřívá, a ryby tak dostávají méně kyslíku. V tomto případě můžeme jezírko podpořit také provzdušňovacím čerpadlem.

Na druhou stranu se nevyplatí zakládat vlastní zahradní jezírko na podzim nebo v zimě. V těchto měsících jsou teploty příliš nízké pro práci na zahradě, aklimatizaci rostlin a vodních živočichů a pro další činnosti nezbytné pro založení jezírka.

To by vás mohlo zajímat: Jak pečovat o jezírko

Čím krmíme ryby v rybníku?

Pokud se rozhodnete pro plnou variantu, pokud jde o vaše jezírko, a plánujete jeho zarybnění, měli byste si pořídit správné krmivo pro ryby v jezírku. V obchodě Max&Mrau máme široký sortiment krmiva pro ryby v malých domácích jezírkách.

Zde jsou některé z našich preferovaných produktů pro ryby v jezírku:

 • vícesložkové krmivo pro ryby v jezírku Tropical Koi&Goldfish Basic Sticks - tento čtyřkilogramový pytel obsahuje krmivo pro koi, zlaté rybky a kaprovité ryby. Krmivo je ve formě tyčinek, které plavou na hladině vody, takže můžete kontrolovat, kolik ho zvířata snědí.
 • Tropical Koi&Goldfish Colour Sticks - krmivo pro zahradní jezírka, které pomáhá koi a dalším barevným plavajícím jedincům udržet jejich krásné, šťavnaté zbarvení.
 • kbelík vícesložkového krmiva pro zlaté rybky, kaprovité ryby a koi Tropical Pond Pellet Mix - je kompletní krmivo ve formě plovoucích pelet.
 • Tropical Pond Sticks Light - je sáček kompletního extrudovaného plovoucího krmiva pro koi a další druhy ryb plavající v jezírku. Stojí za zmínku, že krmivo obsahuje nízké množství fosforu, takže nepřispívá k tvorbě řas ve vodě.
 • krmivo pro okrasné ryby v jezírku Tropical Pond Sticks Mixed - kompletní krmná směs, která nejen splňuje nutriční potřeby ryb, ale také zvýrazňuje jejich červené a zlatavé zbarvení. Tropical Sterlet Basic "S" - kompletní krmivo pro jesetery a sumce ve formě potápivých granulí, vyrobené z nejkvalitnějších rostlinných a živočišných složek.

 

pixel