Expresné doručenie
Odborné rady
Vrácení zdarma do 40 dnů
Doprava zdarma od 799 Kč

Jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře u koček?

Průběh léčby

Zánět močového měchýře je u koček běžným onemocněním. Pokud se neléčí včas, může vést k mnohem závažnějším onemocněním. Než však svého mazlíčka odvedete k veterináři, musíte poznat, že je něco v nepořádku, a to není tak snadné. Kočky umí své potíže skvěle maskovat. Z tohoto důvodu je často až v pokročilém stádiu zřejmé, že kočka trpí zánětem močového měchýře a potřebuje odbornou pomoc.

Příčiny zánětu močového měchýře u koček

Proč se u koček vyskytuje zánět močového měchýře? Příčiny tohoto stavu nejsou zcela známy. Přestože veterináři mohou snadno diagnostikovat a léčit, nejsou schopni jasně určit příčinu vzniku tohoto onemocnění.

Mezi nejčastější příčiny cystitidy u koček patří:

  • infekce baterií
  • virové infekce
  • urolitiáza
  • nedostatek glykosaminoglykanu (který tvoří ochrannou bariéru sliznice močového měchýře)
  • systémová onemocnění (cukrovka, rakovina atd.)

Stejně často může být příčinou vzniku zánětu močového měchýře u domácího mazlíčka stres. Močový systém kočky je mimořádně citlivý na jakékoli změny prostředí nebo nově vzniklé abnormality. K tomuto nepříjemnému stavu může dojít například v důsledku stěhování, změny opatrovníka, nového člena domácnosti nebo dokonce špinavého kotce. V důsledku stresu dochází k poškození sliznice močového měchýře zvířete, což následně způsobuje zánět. Věděli jste, že... kocouři trpí zánětem močového měchýře mnohem častěji než kočky? Je to dáno jejich anatomickou strukturou močové trubice.

Jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře u kočky?

Příznaky zánětu močového měchýře u kočky není snadné rozpoznat. To vše proto, že se jedná o zvířata, která nedávají najevo bolest a nepohodlí, které pociťují, způsobem, který je pro ošetřovatele zřejmý.

Jaké příznaky mohou naznačovat, že kočka trpí zánětem močového měchýře?

  • Časté návštěvy toalety. Kočka často chodí na toaletu, ale nemočí nebo močí jen v zanedbatelném množství. Návštěvy kočičího záchodku může doprovázet hlasité mňoukání. Vaše kočka si může spojovat záchůdek s bolestí a bude hledat jiná místa, kde by si mohla ulevit, a doufat, že se jí uleví.
  • Změna chování v důsledku onemocnění, zvíře je letargické, vyhýbá se kontaktu s majiteli a nemá chuť si hrát.
  • Nedostatek chuti k jídlu.
  • Olizování perinea a břicha. V důsledku bolesti si zvíře může olizovat perineum a břicho. Toto chování často vede k sebepoškozování, proto je třeba kočce v tomto období věnovat zvláštní pozornost.
  • Změna barvy moči. Na samém počátku onemocnění má kočičí moč tmavší barvu. V pozdější fázi se v něm může objevit krev.

Výše uvedené příznaky zánětu močového měchýře u kočky obvykle po několika dnech spontánně odezní, ale nikdy by se neměly podceňovat. To vše proto, že tento stav může vést k rozvoji dalších, mnohem závažnějších onemocnění. Proto se vyplatí navštívit odborníka, jakmile se objeví první příznaky.

Zánět močového měchýře u koček - jaká je léčba?

Aby mohl veterinář nasadit vhodnou léčbu zánětu močového měchýře u kočky, musí nejprve vyslechnout majitele a poté provést řadu testů na zvířeti. Nejčastěji se provádí vyšetření moči a krve. Někdy lékař nařídí také ultrazvuk břicha. Pokud zvíře přijde do ordinace ve stavu akutního zánětu močového měchýře, lékař nejprve dekongestuje močovou trubici a poté zvířeti podá kapačku (aby se kočka mohla snadno hydratovat a vyrovnala se hladina elektrolytů v jejím těle). Lékař poté rozhodne o typu farmakoterapie, která bude při léčbě zvířete použita. Nejčastěji se kočce podávají antibiotika - to je nejlepší způsob, jak se rychle zotavit. Kromě toho může lékař naordinovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky nebo dekongestiva.

Co dávat své kočce na zánět močového měchýře?

Léčbu zánětu močového měchýře u vaší kočky, kterou nařídil váš veterinář, lze dále podpořit domácími prostředky. Co lze kočce podat při zánětu močového měchýře? Velmi důležitá je změna stravy. Ve stravě vašeho domácího mazlíčka by mělo převažovat mokré krmivo pro kočky. Je také vhodné zajistit, aby měl váš mazlíček vždy přístup alespoň ke dvěma miskám s vodou nebo speciální fontánce. Je také dobré sáhnout po kočičích feromonech, které zvýší zájem vašeho mazlíčka a poskytnou mu atrakce na hraní. Jako preventivní opatření je vhodné často čistit kočičí misku a měnit kočičí stelivo. Pro udržení čistoty a svěžího zápachu se vyplatí používat pohlcovač zápachu z odpadkového koše. Pro vaši kočku může být užitečné umístit záchůdek na klidné a tiché místo. Předejdete tak stresu vašeho mazlíčka při používání toalety. Pokud je to možné, je dobré pořídit si více než jeden kotec. Kočkám s nadváhou může pomoci předejít zánětu močového měchýře častější hraní a úprava stravy.