Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Jak dlouho žijí francouzští buldočci a jakými nemocemi trpí?

2022-08-19
Jak dlouho žijí francouzští buldočci a jakými nemocemi trpí?

Francouzští buldočci mají mnoho příznivců po celém světě. Svým nepochybným osobním kouzlem a laskavou povahou si získali sympatie velkého počtu lidí. Pokud se i vy chcete stát nejlepším společníkem francouzského buldočka, zjistěte, jak dlouho se francouzští buldočci dožívají a s jakými nemocemi se musí potýkat.

Jak dlouho žijí francouzští buldočci?

Francouzští buldoci bohužel nezapadají do konceptu dlouhověkosti malých plemen psů. Jejich časná úmrtnost je dána především strukturálními vlastnostmi kostry, zejména specifickou stavbou lebky. Průměrná délka života francouzských buldočků se pohybuje od 9 do 11 let. Kolik let se pes tohoto plemene dožije, závisí především na tom, jak dobře je o něj pečováno. Čím více se majitel stará o správnou výživu svého čtyřnohého miláčka, včetně výběru krmiva pro čistokrevné psy, a o jeho správnou péči, tím větší má pes šanci na delší život. Za zmínku stojí také to, že feny tohoto plemene žijí o něco déle než psi. Věděli jste, že... většina porodů francouzských buldočků probíhá císařským řezem? To je dáno anatomickou stavbou plemene. Velká hlava štěněte není schopna projít úzkými porodními cestami.

Genetické vady u francouzských buldočků - kde se berou?

Francouzští buldoci patří do skupiny brachycefalických psů, tj. psů se specifickou anatomickou stavbou. Psi zařazení do této skupiny mají hranatou lebku a zkrácenou a zploštělou tlamu. Brachycefalické rysy francouzských buldočků zahrnují zúžené nozdry, prodloužené měkké patro, propadlý hrtan a někdy i nedostatečně vyvinutou průdušnici. Tato konstrukce znamená, že se u francouzských buldočků může vyskytovat celá řada genetických vad: hrtan, průdušnice, nosní dírky nebo patro. Tyto anatomické vady způsobují, že se francouzští buldočci často potýkají s dýchacími potížemi, dušností a chrápáním. Kromě toho patří francouzští buldoci do brachycefalické skupiny psů, což jim ztěžuje žvýkání tradiční potravy. Proto je nutné krmit je specializovaným krmivem pro psy, které je rovněž k dostání v našem obchodě.

Nejčastější genetická onemocnění francouzského buldočka

Francouzští buldočci jsou plemeno, které má zvláštní predispozice k určitým onemocněním, jež se dědí z generace na generaci. Kterých nemocí se to týká?

  • Dysplazie kyčelních kloubů neboli degenerace kyčelních kloubů, často doprovázená zánětem.
  • Dysplazie lokte neboli degenerace loketního kloubu spolu s nástupem zánětu.
  • Vykloubení čéšky nebo vazivová laxita, která vede nejen k vykloubení čéšky, ale také ke kulhání a degeneraci kolenního kloubu.
  • Juvenilní katarakta, onemocnění způsobující oboustrannou jadernou a kortikální kataraktu.
  • Hemofilie B, jejímž hlavním příznakem jsou poruchy srážlivosti krve a výskyt závažného krvácení.

Poruchy páteře u francouzských buldočků

Vzhledem ke genetickým předpokladům francouzských buldočků mají psi tohoto plemene velmi často vážné problémy s páteří. Může se u nich vyvinout hemiplegie nebo motýlí obratel. Nejde o nic jiného než o deformovaný obratel, který může způsobit skoliózu a také tlak na míchu. V extrémních případech může tento typ deformace vést až k ochrnutí. Stejně častá je u buldoků diskopatie. Tento stav, stejně jako deformace obratlů, může vést k ochrnutí. Na rozdíl od hemiplegie a motýlích obratlů však lze diskoplazii léčit chirurgicky.

Vady zraku u francouzského buldočka

Genetické vady francouzských buldočků související s anatomickou stavbou lebky mohou mít vliv i na zrakový orgán. U tohoto plemene psů jsou časté vředy rohovky a výhřez třetího víčka a četná mechanická poranění. Francouzští buldočci často trpí dvouřadými řasami, tj. mají ne jednu, ale dvě řady řas. Přebytečné řasy dráždí rohovku a spojivku, což může vést k zánětu. Pravidelné podráždění rohovky a spojivky může navíc časem vést k ulceraci rohovky. O to více se vyplatí sáhnout po produktech určených pro oči a uši vašeho psa. Řasy navíc u psů trpících tímto onemocněním lze chirurgicky odstranit.

Kožní onemocnění u francouzských buldočků

Francouzští buldoci mají často problém s nadměrným škrábáním, které je doprovázeno kožními lézemi. Kožní onemocnění u buldoků jsou obvykle příznakem alergie, tj. alergické dermatitidy. Pokud se takové příznaky objeví, je vhodné ověřit, na co je pes alergický - zda se jedná o inhalační alergii nebo alergii na krmivo. Za tímto účelem by měly být provedeny alergologické testy. Bude také nutné, abyste buldočka krmili specializovaným hypoalergenním krmivem. Veškerá kosmetika pro péči o psy by měla být hypoalergenní.

Zobrazit další položky z Srpen 2022

Doporučené

pixel