Expresní doručování
Odborné rady
Vrácení zdarma do 40 dnů
Doprava zdarma od 799 Kč

Jak chránit psa a kočku před blechami a klíšťaty?

Psi a kočky jsou často terčem blech a klíšťat, ačkoli se jedná o nežádoucí parazity, jsou velmi obtížné odstranit a mohou způsobovat mnoho problémů. Pokud máte doma zvířecího mazlíčka, je důležité vědět, jak se těmto parazitům vyhnout a jak je léčit, pokud se vaše zvíře nakazí.

Blechy

Blechy jsou drobné parazity, kteří se živí krví vašeho domácího mazlíčka. Mohou způsobovat svědění, podráždění a infekce kůže a mohou také přenášet jiné nemoci. Blechy jsou velmi odolné a mohou se snadno přenést z jednoho zvířete na druhé.

Zde je několik způsobů, jak chránit svého psa nebo kočku před blechami:

Prevence:

  • Pravidelně kontrolovat vašeho psa nebo kočku na přítomnost blech
  • Pravidelně čistit a vysávat místnosti, kde se váš mazlíček pohybuje
  • Umýt pelechy a hračky vašeho mazlíčka
  • Používat preventivní přípravky jako jsou krky a kapky na kůži (spot on) které zabrání vývoji blech

Léčba:

Pokud se vaše zvíře nakazí blechami, existuje několik způsobů, jak je léčit:

  • Speciální šampony a spreje na blechy
  • Preventivní kapky na kůži (spot on)
  • Léky na hubení blech včetně tablet, injekcí nebo sprejů, které se aplikují na kůži


Klíšťata

Klíšťata jsou další parazité, kteří mohou přinést mnoho problémů vašemu mazlíčkovi. Jsou přenašeči nemocí, jako je lymská borelióza, ehrlichioza a babesióza. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v lese nebo na louce, ale mohou se také objevit v městských parcích.

Zde jsou některé způsoby, jak chránit svého psa nebo kočku před klíšťaty:

Prevence:

  • Pravidelně kontrolovat vašeho psa nebo kočku na přítomnost klíšťat
  • Pravidelně používat preventivní přípravky na klíšťata, jako jsou kapky nebo speciální obojky proti blechám a klíšťatům, který chrání domácí mazlíčky až 8 měsíců – není tedy nutné myslet na opakování aplikace každý měsíc

Léčba:

Základní pravidlo, když má pes klíště, je co nejrychlejší vytažení parazita. Způsob jak odstranit klíště psovi je podobný jako u člověka, tj. mělo by se vytrhávat pinzetou a krouživým pohybem. Vzhledem k vysokému riziku rozdrcení klíšťat se doporučují také háčky nebo smyčky. Pinzetu na těle zvířete nemůžete příliš stisknout, protože klíště může být zakouslé ještě hlouběji. Po vytažení parazita může být jeho hlava stále v kůži psa. Odstraňuje se stejně jako tělo. Klíčem je úplné odstranění klíštěte. I malý fragment může vést k infekci nebo rozvoji vážného onemocnění.

Okamžitě po odstranění klíštěte by mělo být místo kousnutí dezinfikováno dezinfekčním prostředkem, peroxidem vodíku nebo lihem. Za žádných okolností by se neměla používat při vytahování klíštěte mast. Je dobré jít k veterináři, abyste se ujistili, že klíště bylo správně odstraněno a nedošlo k žádné infekci.

Komentáře

Nikdy znaleziono żadnych názoru

Nový příspěvek