Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Druhy steliv pro kočky

2023-02-14
Druhy steliv pro kočky

Stelivo pro kočky je důležitou součástí péče o naše domácí mazlíčky. Výběr správného steliva může ovlivnit zdraví kočky, její hygienu a celkovou pohodu. Existuje mnoho různých typů steliv na trhu, takže je důležité zvolit to správné pro svou kočku.

Stelivo pro kočky slouží k absorpci moči a krytí výkalů. Protože kočky jsou zvyklé na toaletu v písku, musíme zvolit stelivo, které jim bude připomínat přírodní písek. To znamená, že by mělo být jemné a hrudkovat se. Kočky si totiž zvykly zakopávat své výkaly a moč, aby nezanechávaly vůni a nepřitahovaly pozornost dravců.

Druhy steliv

Existují dva hlavní typy steliv pro kočky:

  • silikátová steliva
  • organická steliva

Organická steliva jsou vyrobená z přírodních materiálů, jako jsou dřevěné hobliny, papír nebo kukuřičný šrotOrganická steliva jsou vyrobená z přírodních materiálů, jako jsou dřevěné hobliny, papír nebo kukuřičný šrot. Jsou méně účinná v odstraňování zápachu než silikátová steliva, ale jsou biologicky odbouratelná a tedy přátelská k životnímu prostředí. Organická steliva jsou také méně prachová než silikátová steliva a mají příjemnější vůni. 

Mezi nejznámější organická steliva patří dřevěné hobliny a kukuřičný šrot. Dřevěné hobliny jsou vyrobeny z jemných dřevěných pilin a jsou velmi absorbentní. Kukuřičný šrot je vyroben z kukuřičného škrobu. 

Silikátová steliva jsou vyrobená z malých kuliček, které absorbují tekutiny. Silikátová steliva jsou velmi populární díky své schopnosti absorbce. Jsou velmi účinná v odstraňování zápachu a jsou mnohem méně prachová než organická steliva. Silikátová steliva jsou obvykle dražší než organická steliva, ale jsou velmi ekonomická a dlouho vydrží. Navíc jsou vhodná pro kočky s respiračními problémy, protože jsou méně prachová.

Výběr steliva

Při výběru steliva pro kočku je důležité brát v úvahu několik faktorů, včetně:

  • Typ steliva: Existuje několik typů steliva, včetně hliněného, dřevěného, kukuřičného a dalších. Každý typ má své vlastnosti a výhody a nevýhody. Je důležité zvážit, co bude pro vaši kočku nejvhodnější.
  • Vůně: Některá steliva jsou parfémována, aby skryla pachy. Je však důležité zvážit, zda vaše kočka bude tyto vůně tolerovat a zda nebudou mít negativní dopad na její zdraví.
  • Zrnitost: Velikost zrn steliva může ovlivnit jeho absorpční schopnosti a pohodlí pro kočku. Vyberte takovou zrnitost, která bude vaší kočce vyhovovat.
  • Cenová dostupnost: Stelivo pro kočky se liší cenou. Je důležité zvážit, kolik jste ochotni utratit a najít stelivo, které splňuje vaše požadavky a zároveň se vejde do vašeho rozpočtu.
  • Zdravotní problémy kočky: Pokud má vaše kočka zdravotní problémy, jako jsou problémy s dýcháním nebo citlivost na prach, je důležité zvážit stelivo s nízkým prachovým obsahem.

Celkově je důležité vybrat stelivo, které bude pro vaši kočku pohodlné, hygienické a zdravé.

Novinka na trhu - stelivo s nanostříbrem

Nanostříbro se obvykle přidává do steliva pro kočky jako prostředek proti bakteriím a zápachu. Existuje však několik obav ohledně bezpečnosti používání nanostříbra v domácích produktech, včetně steliv pro kočky.

Podle vědeckých studií se ukázalo, že používání některých forem nanostříbra může mít negativní vliv na zdraví lidí a zvířat. Například se objevily obavy, že by mohlo docházet ke hromadění stříbra v těle a mohlo by mít toxické účinky. Navíc, steliva s nanostříbrem mohou obsahovat chemikálie a další přísady, které nejsou příliš zdravé pro kočky.

I když se zdá, že steliva s nanostříbrem jsou účinná proti bakteriím a zápachu, neexistuje dostatek vědeckých důkazů, aby se jednoznačně potvrdilo, že jsou bezpečná pro kočky. Proto doporučujeme být opatrní při výběru steliva pro kočky obsahující nanostříbro a konzultovat jeho použití s veterinárním lékařem.

 

Zobrazit další položky z Únor 2023

Doporučené

pixel