Doprava zdarma od 999,00 Kč
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Čím se činčily živí a čím je krmit? Vše o činčilí dietě

2023-02-09
Čím se činčily živí a čím je krmit? Vše o činčilí dietě

Čím se živí činčily ve volné přírodě?

Činčily domácí pocházejí z Jižní Ameriky, konkrétně z horských a suchých oblastí And. Právě drsné životní podmínky (drsné a suché podnebí) do značné míry určily způsob stravování jedinců patřících k tomuto druhu. Ve volné přírodě je strava činčil založena na vysoce vláknité potravě, téměř bez vlhkosti a chudé na živiny. To však neznamená, že není pestrá.

Strava činčil se skládá z více než 20 druhů rostlin (převážně bylin), které se mění podle ročních období. Kromě bylinek činčily často sahají po sušeném listí a větvičkách stromů a keřů. Ty jim umožňují pečovat o chrup. Ovoce nebo zelenina jsou ve vysokohorských oblastech těžko dostupné a pro činčily žijící ve volné přírodě nejsou potravou. Je vhodné na to pamatovat a snažit se, aby se strava domácí činčily co nejvíce podobala denní stravě činčil žijících ve volné přírodě.

Co jedí činčily domácí?
Optimální krmení domácích činčil by mělo být založeno na třech typech krmiva, jako jsou:

Suché seno je důležitou součástí stravy činčil. Kvalitní seno má pozitivní vliv na pozitivní metabolismus, takže ho zvířata mohou volně konzumovat. Je však lepší dávat činčilám každý den malé množství sena, než jim dát všechno seno najednou. Je to proto, že seno, které leží v kleci delší dobu, rychleji ztrácí svou výživnou hodnotu. Jiné to bude se senem uloženým v obalu výrobce, který zachová jeho cenné složky.

Granulované krmivo je optimální volbou, pokud jde o stravu činčil. Granulované krmivo je dobře vyvážené. Je to lepší než směs obilovin, kdy si zvíře vybírá jen ta nejchutnější sousta, což by mohlo narušit rovnováhu živin.

  • čerstvé produkty

Malé procento krmiva činčily by měly tvořit čerstvé produkty, např. specifické bylinky pro činčily (jitrocel, pampeliška, máta peprná, kopřiva atd.). Bylinky jsou pro činčily přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů.

Co činčily nemohou jíst?

Strava činčil není příliš náročná. Mnoho majitelů hlodavců na to zapomíná a dává jim zeleninu a ovoce. To je chyba, která může vést ke vzniku cukrovky, která je pro zdraví činčily nebezpečná. Zelenina a ovoce se často vyskytují v krmivu pro jiné hlodavce - křečky nebo morčata - pro které jsou tyto složky zcela bezpečné. Není proto divu, že často dochází k chybám. Je však třeba mít na paměti, že činčily se nemají krmit ovocem a zeleninou. To může vést k rozvoji výše zmíněné cukrovky, ale také k problémům s trávicím systémem a v důsledku toho ke zkrácení života zvířete.

Nezapomeňte na vodu

Kromě dostatečného množství potravy nesmí v jídelníčku činčily chybět voda. Zvíře by mělo mít vždy přístup k čerstvé vodě. Nejjednodušší způsob, jak ji zajistit, je použít speciální napáječku. Vodu v napáječce je třeba denně měnit a samotné zařízení čistit. Důležité je také umístit napáječku do vhodné výšky, aby mělo zvíře pohodlný přístup k vodě.

Zobrazit další položky z Únor 2023

Doporučené

pixel